• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Fiili Hizmet Zammı

Kanun koyucu bazı işlerde çalışanların diğerlerine göre daha fazla yıpranacağını düşünerek, bu tür işlerde çalışanların fiili hizmetlerine yasa ile belirlenmiş oran veya tutarlarda itibari hizmet süresinin eklenerek erken emekli olma imkanı sağlanmıştır.

 

İtibari hizmet süresi ile;

1-) Sigortalılık süresinde artış

506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun Ek.5. maddesinde bu tür bir düzenleme yer almıştır. Bu kanuna göre sigortalı olanların aşağıda sayılan görevlerde geçen sigortalılık sürelerine, bu sürelerin her tam yılı için 90 gün sigortalılık süresi eklenir.

2-) Prim Günlerinde Artış

506 sayılı Kanunun Yaşlılık aylığından yararlanma şartlarını düzenleyen 60.maddesinin (E) fıkrasında, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca tespit edilen maden işlerinin yer altı veya yeraltı münavebeli işlerinde en az 1800 gün çalışmış bulunan sigortalıların, bu işlerdeki prim ödeme gün sayıları toplamına dörtte biri eklenir ve toplamı, bunların malullük, yaşlılık ve Ölüm Sigortaları prim ödeme gün sayısı olarak kabul edilir” hükmü yer almıştır.

Bu hükme göre yer aştı ve yeraltı münavebeli işlerde en az 1800 gün çalışan sigortalıların prim ödeme gün sayıları dörtte bir oranında, yani yıllık 90 gün artırılır.

3-) Yaş Haddinde İndirim

 

Prim ödeme gün sayısına eklenen gün sayısı aynı şekilde emeklilik için yaş haddi olan durumlarda yaş haddinden de indirilmektedir. Ancak itibari hizmet süresinin 5 yıldan fazla olması durumunda en fazla 5 yıllık süre yaş haddinden indirilecektir.

Bu Haberi Paylaşın

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
SGKonline.net

Style Sitting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %