• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Emeklilikte Çalışma ve Kesintiler

Sosyal güvenlik reformunun ( 5510 sayılı kanun) yürürlüğe girdiği 01 Ekim 2008 Tarihinden önce Çalışmaya başlamış ( SSK-BAĞKUR-EMEKLİ SANDIĞI fark etmez) olanlar Herhangi bir şekilde isteğe bağlı prim ödemesi olanlar Emekli olanlar Kısacası ,Reformdan önce sosyal güvenliği olanlar( çalışanlar+emekliler) , Bu kesimin , emekli olduktan sonra yeniden çalışmaya başlaması halinde emeklilik durumu.

 

01.Ekim 2008 Tarihinden Önce İşe Girmiş Emeklilerin Durumu:

SSK’YA TABİ ÇALIŞANLAR: Reform öncesi çalışması olanlar, hangi kurumdan emekli olurlarsa olsunlar, emekli olduktan sonra SSK (4/A) kapsamında emekli aylıkları kesilmeksizin çalışabileceklerdir.

Sadece çalıştıkları işyerinden aldıkları ücretten sosyal güvenlik destek primi iş veren tarafından ödenecektir.

BAĞKUR’A TABİ ÇALIŞANLAR: %15 sosyal güvenlik destek primi kesintisi yapılacak

MEMURİYETE GİRENLER: Bir kimse ister memur emeklisi isterse başka bir kurumdan emekli olsun, emekliyken memuriyete başlarsa Emekli aylığı kesilir.

01.Ekim 2008 Tarihinden Sonra İşe Girmiş Emeklilerin Durumu:

SSK’YA TABİ ÇALIŞANLAR: Bugünün çalışanları , yarının emeklileri SSK’ya tabi çalışmak isterlerse “Emekli aylıkları kesilecek” Yani bunların destek primi ödeyerek emekli aylığınıda alma imkanı olmayacaktır.

BAĞKUR’A TABİ ÇALIŞANLAR: Bağkur emeklileri ileride Emekli aylıklarını alarak çalışabileceklerdir. Yani reformdan önce olduğu gibi %15 SGDP ödeyerek emekli aylıkları kesilmeksizin çalışabilecekler.

MEMURİYETE GİRENLER: Reform sonrasının sigortalıları da önceklerde olduğu gibi , emeklilik sonrası memuriyete başlarsan emekli aylıkları kesilecek.

 

Görüldüğü üzere reform sonrasında sigortalı olanların en büyük şansızlığı , emeklilik sonrası SSK’lı olarak çalışmaya başladıklarında Emekli aylıklarının kesilecek olması.

Bu Haberi Paylaşın

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
SGKonline.net

Style Sitting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %