• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Memur İsteğe Bağlı Sigortalılık

30 Eylül 208 Öncesi Memur Olanlar:

Emekli Sandığı İştirakcilerinden 10 yıllık fiili hizmetini dolduranlar , isterlerse görevlerinden ayrılarak sandığa isteğe bağlı kesenek ödeyebilmektedirler.

 

Memurlarda isteğe bağlı kesenek ödeyeceklerin dikkat etmesi gerekenler.

- Toplu yada aralıklı olarak toplam altı aydan daha fazla emeklilik keseneği ve kurum karşılıkları süresi içinde yatırmayanların isteğe bağlı iştirakçilikleri sona erer

- Sandığa isteğe bağlı olarak kesenek öderken diğer sosyal güvenlik kurumlarına zorunlu olarak prim ödemeye başlayanların , takip eden aybaşından itibaren sandıkla ilşkisi kesilir.

- Sandığa isteğe bağlı kesenek ödemekten vazgeçenlerin bu taleplerini yazılı olarak ilettikleri tarihten itibaren sona erer

- İsteğe bağlı iştirakçilerin yazılı olarak sona erdirenler tekrar isteğe bağlı iştirakçi olamaz.

30 Eylül 2008 Sonrası Memur Olanlar.

Yeni memurlar , memuriyetten ayrıldıktan sonra isteğe bağlı sigortalı olmak isterlerse bugünkü BAĞKUR şartlarında prim ödeyecekler. Eğer emeklilik için gerekli olan 9000 günün çoğunu isteğe bağlı olarak öderlerse Bağkur statüsünde emekli olacaklardır.

Yeni memurlar isteğe bağlı ödeyecekleri aylık prim , GSS dahil olmak üzere asgari ücretin %32 kadar olacak. Ödeyebilecekleri en yüksek prim ise asgari ücretin 6.5 katının %32 dir.

 

 

Bu Haberi Paylaşın

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
SGKonline.net

Style Sitting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %